Hogyan válts életmódot?

Hogyan válts életmódot?
Az életmódváltás kérdésköre sosem volt egyszerű. Igazi örökzöld, úgy fejtegetjük, mint az univerzum titkait, januárban pedig különösen nagy hangsúlyt kap. Az újévi fogadalmak kedvenc témája, mégis sokszor kudarc a vége? Miért?

“Január elsejétől.. Á, akkor még másnapos, meg aznapos legyek, meg a bolt is zárva. Na majd másodikától! Vagy inkább következő héttől, mert az már egész hét…”
Halogatunk. Mindig tologatjuk az időpontot, mert bele vagyunk kényelmesedve a jól megszokott életünkbe. Akkora a szakadék a vágyott életmód és a jelenlegi között, hogy egy fájdalmas nyögés és egy fintor a reakció, aztán, miután negyedszerre mondtuk, hogy “na majd akkor”, egyszerűen legyintünk.


Ha mégis belefogunk, akkor pedig kidobunk mindent a konyhából, megvesszük a kondibérletet és két edzés között zellerszárat nyammogunk. Egy hétig. Vagy kettő. A keményebbek pár hónapig, aztán a zsírpárnák csoportosan térnek vissza. Ugyanott tartunk, mint egy rosszabb fogyókúránál.
“De akkor hogyan csináljuk?”
Első körben mondjuk ne pánikolj, csak olvass tovább. Összeszedtünk pár alapelvet, ami segíthet az életmódváltásban. Leegyszerűsíti és rendet rak a fejben is.

Ne akarj mindent egyszerre
Nagy hiba, amit el szoktak követni, akik belevágnak, hogy hirtelen váltanak. Ha egyik nap egy zacskó chipsszel nézem a tévét, ahogyan eddig, a következő nap egy három órás edzés egyszerűen kicsinál. Ha hirtelen vonok meg magamtól mindent, rövid időn belül jön a falásroham és a sarokban sírok fájó testtel és egy három személyes mekis menüvel. 
Fontos a fokozatosság! Kezdjük az edzést sétával, vagy átmozgatásokkal, finom súlyokkal. Az étrendünket is lehet okosan csinálni. A diétás kaja is lehet elképesztően finom. Keressünk olyan recepteket, amikben örömünket leltük eddig is, de megoldható diétás verzióban is.


Kitűzzük, mikor vagyunk “készen”
Van egy rossz hírem: Az életmódváltás végleges. Ha megvan, meddig csinálod, legyen az idő vagy eredmény függvénye, akkor az fogyókúra, ami nem cél. Az életmódváltás nevében is benne van, ezentúl máshogy élünk. A napjaink részévé tesszük az mozgást, a konyhánkban a cukor helyett eritrit van és Sprite helyett citromos víz a hűtőben. Persze, lehet csalni, edd meg azt a gigaburgert, azt a cuccos pizzát, de ne ez legyen az átlag. Rengeteget segítenek a megfelelő receptek abban, hogy ha megkívánsz valamit, tudd hatékonyan helyettesíteni. Így kevésbé térsz el az új életed szokásaitól és ügyesebben tartod őket.


Állítsunk fel egy tervet
Kell egy haditerv a változásra. Az első pont nyomán, a fokozatosság jegyében tűzzünk ki határidőket. Néhány nap, vagy hét nem lesz elég a teljes váltáshoz. Bontsuk le kis részekre a tervet és tűzzük ki célokként. Határozzuk meg, mennyi időre van szükségünk, hogy egyet-egyet elérjünk, közben bevonhatunk napi célokat is. Elmegyek fél órát futni, kipróbálok egy új receptet, utánanézek a kalóriaszámlálásnak, keresek edzéstervet és nekiállok… Apróságok, de határidős célok. Írd be a naptárba és hajrá!


Nincs olyan módszer, ami mindenkinek jó
Nincs univerzális módszer a fogyásra. Nincs olyan, ami mindenkinél ugyanúgy fog működni. Van, akinél gyorsan beindul és kvázi olvadnak le róla a kilók, másnak várnia kell az eredményekre. Van, akinél az egyik étrend-edzés kombó beválik, a másiknak viszont nem működik ugyanaz. Más a testünk és máshogyan működünk. Ki kell próbálni több módszert, vagy szakemberhez is lehet fordulni. 


Figyeljünk a testünkre
A testünk egy rendkívül okos és összetett szerkezet, azonban nincsenek nyelvi eszközei, hogy pontosan megmondja, mit szeretne. Mint egy csecsemő. Ha valami nem oké, sír, de ahogyan ő, a tested sem fogja azt mondani, hogy “Hé, szeretném, ha leállnál ezzel a típusú kajával, mert nem szeretem.” A nyelvednek ízlik, jól laksz, közben a tested azzal jelez, hogy pakolja rád a hurkákat, vagy pattanásokat, fáj itt, fáj ott, rossz a közérzet. A tested el fogja mondani, ha valami nem oké, csak figyelj rá oda.


Az edzés és étrend nem elég
Bizony, tarthatod kifogástalanul az étrended és járhatsz edzeni akár minden nap (kivéve, ha a tested szól, hogy lassíts, vagy behúzza a kéziféket). Az egészséges élethez hozzátartozik a pihenés is, napi 7-8 óra alvás minimum. Emellett a napi minimum 2-3 l vízfogyasztás is elengedhetetlen. Ha szomjasnak érzed magad, az már dehidratáltságot jelez. Emellett dolgozzon az elméd is, ne csak a tested. Mentális munka esetén ezt nagyjából megoldottad, de nem árt, ha szórakoztató tevékenységgel kötöd össze.


Ne légy túl szigorú magaddal
Az életmódváltás nem egy verseny, amit meg kell nyerni és nem is egy élet-halál harc. Nem sikerült most betartani, vagy nem érted el a kitűzött célt határidőre. Na és akkor? Lehet, hogy túl sok volt, túl korai volt a határidő, vagy egyszerűen máshogy alakultak a dolgok. Semmi sem öli jobban a motivációt, mint a sikertelenség érzése, így ha kudarcként könyveled el ezeket, egy idő után feladod. Hányszor estél el gyerekként, miközben járni tanultál? Hányszor írtad görbén a betűket? Most viszont könnyedén tudsz sétálni és írni. Pont ilyen folyamat ez is.


Ne várj senkire és semmire
Majd akkor, ha a más is elkezdi. Majd hétfőn. Majd az új évben. Miért? Most döntötted el, igaz? Akkor mire vársz? Soha nem lesz jobb időpont nekiállni, mint a most


Ne mérd magad másokhoz
Ahogyan ne kösd másokhoz azt, hogy elkezded, az eredményeidet se hasonlítsd senkihez. Neki gyorsabban ment, neki korábban vannak eredményei. Vannak, akiknek meg később, mint neked. A saját tempódban haladj, ahogyan neked kényelmes. Nincs erre aranyszabály. Úgy mész előre, ahogyan neked jó.

A fentiek általános jó tanácsok azoknak, akik szeretnének egészségesebb életet élni. Vágj bele és járd a saját utad. Ne hagyd, hogy eltántorítsanak. Nekik nem dolguk hinni benned, de neked kutya kötelességed hinni saját magadban. Ez az egyetlen út.

Hajrá!
 

Tartalomhoz tartozó címkék: alapozó anyagok életmód

Kapcsolódó termékek

BASIC csomag

14.900 Ft
Kívánságlistára teszem

STANDARD csomag

24.900 Ft
Kívánságlistára teszem

PREMIUM csomag

44.900 Ft
Kívánságlistára teszem