A szervezet energiafelhasználásáról

Az ATP-CP rendszer működése

 

Mi az az ATP? És hogy jön ide a kreatin? Utóbbiról már biztosan hallottál. Szervezetünk folyamatosan energiát használ a működéséhez, még pihenés és alvás közben is, hogy fenntartsa az alapvető életfunkciókat. Energianyerésének alapja és elsődleges forrása az adenozin-trifoszfát, röviden ATP nevű molekula, amely egy adenozin vázból és a hozzá kapcsolódó három foszfátcsoportból áll.

 

Amikor az egyik foszfátcsoport leválik, energia szabadul fel, melyet a szervezet felhasznál, az ATP-ből pedig ADP (adenozin-difoszfát) keletkezik. Ahhoz, hogy újra energiát nyerhessen belőle, testünknek az ADP-t vissza kell alakítania ATP-vé - itt jön a képbe a kreatin, pontosabban a szervezetünkben tárolt kreatin-foszfát (CP). A CP bomlásakor leváló foszfát hozzákapcsolódik az ADP molekulákhoz, így újra ATP lesz belőlük, majd az egész folyamat kezdődik elölről.

ATP-CP

Az ATP-CP rendszer jelenti tehát testünk energianyerésének az alapját, ez azonban csak nagyon rövid ideig tart. Intenzív testmozgás, például edzés hatására a folyamat felgyorsul és a szervezetben lévő ATP-t másodpercek (!) alatt fel is használjuk. Ekkor azonnal megkezdődik a kreatin-foszfát bomlása, így az ADP-ből újra ATP lesz, amiből újra energia termelődik, és így tovább. Azonban a teljes ATP-CP rendszer is nagyjából 10 másodpercig tud “tisztán”, önmagában működni.

 

Ha már a kreatin raktárak is kiürültek, a szervezet elkezd hozzányúlni a szénhidrátokhoz és a zsírokhoz, szélsőséges esetekben pedig (extrém diéta vagy órákig tartó intenzív testmozgás esetén) a fehérjékhez is. És feltevődik a nagy kérdés: mitől függ, hogy melyiket fogja előnyben részesíteni? Hogy érhetjük el, hogy a zsírpárnákat kezdje el felhasználni?

edzes-1

Aerob és anaerob energiafelhasználás

 

Az “aerob edzés” egészen elterjedt kifejezés lett az utóbbi években. A két fogalom közötti fő különbség a szervezet oxigénellátottságában van: aerob energianyerés csak akkor lehetséges, ha megfelelő mennyiségű oxigén áll a sejtek rendelkezésére (tudunk egyenletesen lélegezni az edzésmunka során közepes pulzustartományban), máskülönben viszont anaerob, azaz oxigénhiányos állapotban történik az energianyerés (lihegés, egyenetlen légzés magas pulzussal).

 

Visszatérve az energianyerés folyamatához: miután a kreatin raktárak kifogytak, de az izommunka folytatódik, a szervezet még aerob tartományban lesz és elkezdi felhasználni a zsírokat és a szénhidrátokat. Ahogy fokozódik a terhelés és emelkedik a pulzus, egyre inkább a zsírfelhasználás fog dominálni, nagyjából a maximális pulzus 60-70%-áig. Ebben a tartományban lesz a leghatásosabb a zsírégetés, ezért hívják ezt “aerob edzésnek”. Ha a mozgás intenzitása még tovább fokozódik, a szervezet átlépi az úgynevezett aerob-anaerob küszöböt és a zsírok helyett a szervezet glikogénraktárai kerülnek az energianyerés előterébe, melynek nagy része az izmokban van, illetve egy kevés a májban. Ezt a folyamatot hívja a szaknyelv glikolízisnek.

 

Ezzel egyidejűleg pedig fokozódik a tejsavtermelés is és megkezdődik a tejsav felszaporodása, a szervezet “átlépi a laktát-küszöböt” (ja, még egy küszöb...). A laktát-küszöb tehát nem azt jelenti, hogy a szervezet elkezdi termelni a tejsavat, az ugyanis már a glikolízis elején megtörténik, csak épp a máj folyamatosan feldolgozza. A laktát-küszöb átlépésekor azonban már több tejsav keletkezik, mint amennyit a máj lebontani képes, és ez a többlet okozza a jellegzetes égő-zsibbadó érzést az izomban.

edzes-2

Mi a lényeg mindebből, ha zsírt akarsz égetni?

 

Először is meg kell határozni az egyéni aerob tartományt. Ez persze sok mindentől függ, de általánosságban (középkorúaknál) a 120-130 közötti pulzus működni szokott. Ha pontosabb értéket szeretnél, használd a lap alján található kalkulátort és edzés során tartsd a pulzusodat a kapott értékek között!

 

A másik lényeges szempont az idő. Nem véletlenül terjedt el, hogy a kardióedzés minimum ideje 30-40 perc legyen, ez alatt ugyanis nem fog érdemi zsírégetés történni. Ennek oka, hogy a zsírok rengeteg energiát biztosítanak (közel két és félszer annyit, mint a szénhidrátok), így a szervezet csak lassan használja fel őket.

 

Összefoglalva: Számítsd ki az ideális pulzustartományodat és heti 3-4 alkalommal végezz egyenletes mozgású (futás, biciklizés, elliptikus tréner) edzéseket minimum 30-40 percig a pulzusodat a kapott értékek közt tartva. Ezzel nem csak a zsírégetést indítod el, de a keringési rendszeredre is igen jó hatással lesz!

 

Kapcsolódó termékek

BASIC csomag

14.900 Ft
Kívánságlistára teszem

STANDARD csomag

24.900 Ft
Kívánságlistára teszem

PREMIUM csomag

44.900 Ft
Kívánságlistára teszem

Kapcsolódó tartalmak

De mik azok a makrotápanyagok?

De mik azok a makrotápanyagok?

Szénhidrátok, fehérjék, zsírok - nagyjából ez a fontossági sorrend él a fejünkben, ha a makrotápanyagokra gondolunk. De haladjunk sorban és nézzük meg picit részletesebben a legfontosabb tudnivalókat.