
Leírás:
A ketogén diéta nem annyira új módszer, lévén már a 20. század elején kifejlesztették, alapvetően az epilepszia kezelésére. Lényege a ketózis elérése, ami egy speciális állapot a szervezetben, amikor is nagyon alacsony szénhidrát és magas zsírbevitel mellett a máj fokozni kezdi a ketontestek termelését, hogy hatékonyabban tudjon a zsírokból energiát nyerni. A módszer azért hatékony az epilepszia kezelésében, mert a ketontesteknek görcsgátló hatásuk is van, emellett pedig nagyon hasonló a felépítésük olyan ingerületátvivő anyagokhoz, amikből pedig az epilepsziásoknak kevés van. A 2000-es évek elején mint diétás módszer terjedt el, lévén kiválóan lehet fogyni vele.
Működési elve:
A diéta lényege tehát a ketózis állapotának elérése és fenntartása. A nagyon alacsony szénhidrátbevitel miatt a test kénytelen lesz alkalmazkodni (ez egyéntől függően heteket is igénybe vehet), a ketontestek pedig folyamatosan fogják ledolgozni rólad a zsírt, feltéve, hogy az étrend jól van összeállítva és nem viszel be a szükségesnél több kalóriát.
A többi diétától eltérően a keto alatt nem leszel éhes, mert a magas zsírbevitel eltelít és energizál. Nagyon nagy előnye, hogy segít leszoktatni az egyszerű cukrok fogyasztásáról. Fontos viszont kiemelni, hogy emésztési zavarok és hiánybetegségek könnyedén felléphetnek, ha nem kellő odafigyeléssel áll neki ketózni az ember, az átállás alatt pedig fáradtság, emésztési zavarok és székrekedés is előfordulhat.
Szabályai:
A klasszikus ketogén diéta igen kötött szabályrendszerrel működik: a napi kalóriabevitel 75%-át kell zsírokból fedezni, 15%-át fehérjékből és csak 5%-át szénhidrátokból, jellemzően 50g körüli a napi szénhidrátbevitel a hagyományos ketogén étrendben. Lássuk be, hogy ez elég hardcore, éppen ezért vannak alternatív ketogén étrend típusok is, ahol az arányokat sokkal jobban egyénre lehet szabni. Egyébként sem kell ezt a szigort követni, hiszen ez az eredeti, terápiás célokra kifejlesztett módszer. Ha valaki csak fogyni szeretne, egyszerűen csökkentse a szénhidrátbevitelt és növelje a zsírt - ez a hatékony diéta alapja.
Ajánlás:
A klasszikus ketogén étrend követését nem ajánlanám jó szívvel senkinek, mert nehéz az átállás, nagyon oda kell figyelni a megfelelő táplálék-kiegészítők megválasztására, ráadásul van akinek a szervezete nem is bírja tolerálni a magas zsírbevitelt. Az alternatív, más arányokkal dolgozó verziók viszont nagyon is alkalmasak a fogyásra (izomépítésre viszont nagyon nem), de aki belekezdene, javaslom, hogy kérje táplálkozási szakember segítségét, valamint nagyon figyeljen oda a megfelelő folyadék- és rostbevitelre, a telített és telítetlen zsírok megfelelő arányára, és feltétlenül használjon Omega-3 kiegészítőt is.