Az ókori görög orvosok egyre inkább hangsúlyozni kezdték a fizikai aktivitás és a test karbantartásának szerepét. Kezdetben főként a küzdelmekre való felkészülésben játszott szerepet, később viszont teret nyert a szórakoztató, vagy szabadidős tevékenységként szolgáló sportolás is. Az ezekben való jártasság persze a harcok során is hasznosnak bizonyult.
Ahogyan terjedtek a szórakoztató tevékenységként szolgáló szervezett sportok, egyre inkább részévé váltak az oktatásnak is. Kialakult a hellén testnevelési rendszer, amely egészen kicsi kortól szoktatta a gyerekeket erkölcsi, higiéniai és akarati normákhoz. Később a testnevelési rendszerben megjelentek a labdajátékok, az akrobatikus mozgás, valamint különféle táncok is.
Végül az egyre szervezettebb sporttevékenységek és események eredménye lett az ókori pánhellén játékok kialakulása, ahol férfiak mérték össze erejüket békeidőben. Később ebből alakultak ki az Olimpiai Játékok. Az első Olimpia néven ismert esemény Kr. e. 776-ban került megrendezésre Zeusz főisten tiszteletére. Ekkor még csak stadionfutás volt, ám fokozatosan egyre több sportág jelent meg, például a küzdősportok, mint a birkózás és az ökölvívás. Ahogy a sporttevékenységek köre bővült, úgy lett egyre népszerűbb az esemény. A görög városállamok megegyeztek, hogy négyévenként megrendezik a játékokat, aminek ideje alatt fel kell függeszteni minden háborúskodást. Amennyire tudjuk, ezt mindenki tiszteletben is tartotta.
Az Olimpia győzteseinek szobrot emeltek, fejükre olajág került, ingyen ellátásban részesültek, hősként tisztelték őket egy életen át, ám a többi helyezettet figyelmen kívül hagyták, ugyanolyan átlagemberként éltek, mint előtte.
Az Olimpiai Játékok sikerének a Római Birodalom vetett véget. Bár a római arisztokraták nagy becsben tartották a művészeteket és a sportot, így támogatták a pánhellén játékokat, ám az egyre inkább politikai eszközzé vált. A kereszténység térnyerése pedig megosztotta Rómát. Végül I. Theodosius császár 393-ban hivatalosan betiltotta az olimpiai játékokat, ám ezt a görögök nem tartották be. Titokban továbbra is megrendezték őket, amíg 435-ban II. Theodosius leromboltatta Olümpia Zeusz templomát, mint egy pogány hitvilág jelképét.
Így ért véget az Olimpiai Játékok története az ókorban, s csak a felvilágosodás kora hozta el a hellén eszmerendszer újjászületését.
A képek forrása a Google